Aryanic
صفحه اصلي > معرفی واحد استانی 

معرفی واحد استانی

 

استان خراسان رضوی با مساحتی معادل 118854 کیلومتر مربع، چهارمین استان وسیع شور است.این استان از شمال و شمال شرق به جمهوری ترکمنستان ، از شرق به کشور افغانستان و از جنوب به استان خراسان جنوبی، از غرب و شمال غربی به استان های یزد، سمنان  و خراسان شمالی محدود می شود. استان خراسان رضوی بین عرض جغرافیایی 30 درجه و 21 دقیقه تا 38 درجه و 17 دقیقه و طول جغرافیایی 55 درجه و 28 دقیقه تا 61 تا 61 درجه و 20 دقیقه گرفته است.

تقسیمات کشوری استان خراسان رضوی بر اساس تقسیمات کشوری سال 1385، دارای 20 شهرستان، 64 بخش و 69 شهر و 161 دهستان است.

استان خراسان از نظر موقعیت طبیعی به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می شود. قسمت شمالی کوهستانی است که در دره ها و نواحی پست آن، دشت های حاصلخیزی وجود دارد. قسمت جنوبی از دشت های پست و وسیع با تپه های کم ارتفاع تشکیل شده است. بلندترین نقطه استان خراسان رضوی کوه بینالود با ارتفاع 3211 متر از سطح دریاست. از مهمترین ارتفاعات استان خراسان رضوی می توان به کوه های هزار مسجد و کپه داغ در شمال و  رشته ارتفاعات آلاداغ و بینالود در استان اشاره کرد. استان خراسان رضوی به لحاظ اقلیمی در ناحیه معتدل شمالی قرار گرفته است و دارای آب و هوای متنوعی می باشد. متوسط درجه حرارت هوای استانی خراسان رضوی 13.6 و 17 درجه سلسیوس و متوسط بارندگی آن 218میلیمتر است.

واحد استانی خراسان رضوی نیز با توجه به نیاز دانشگاه جامع علمی کاربردی بر تمرکز زدایی از ستاد مرکز و لزوم نظارت بیشتر بر مراکز علمی کاربردی استانی در سال 1384 تاسیس گردید. در طول این مدت مرحوم عسکری نایینی و آقایان وزیری، پریز، رضایی رکن آبادی، تشکری به ترتیب مدیریت واحد استان را بر عهده داشته اند.  هم اکنون نیز آقای دکتر سلجوقی به عنوان سرپرست واحد استانی مشغول خدمت می باشند.

در طول فعالیت دانشگاه جامع علمی کاربردی تعداد 69 مرکز علمی کاربردی در واحد استان تاسیس شده است که در حال حاضر 64 مرکز آن در حال فعالیت می باشند. این استان با دارا بودن حدود 55000 دانشجو دومین استان کشور از لحاظ تعداد دانشجو می باشد که حدود 70 درصد دانشجویان در شهرستان مشهد و مابقی در شهرستان های استان در حال تحصیلی می باشند.

در حال حاضر حدود 4500 مدرس نیز با مراکز علمی کاربردی استان در حال همکاری می باشند که این امر نشان دهنده عمق توسعه علمی دانشگاه در استان خراسان رضوی می باشد.