در دیدار روسای دانشگاهها با نماینده ولی فقیه در استان

افزایش ۲۰ درصدی داوطلبان دانشگاه جامع علمی کاربردی در خراسان رضوی

۱۳ مهر ۱۳۹۸ | ۱۲:۴۲ کد : ۴۶۵۴۷ اخبار
دکتر تشکری در جمع روسای دانشگاهها و نماینده ولی فقیه استان: استقبال از رشته های دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی در مهرماه،۲۰ درصد افزایش داشت.
افزایش ۲۰ درصدی داوطلبان دانشگاه جامع علمی کاربردی در خراسان رضوی

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی گفت: داوطلبان ورود به دانشگاه جامع علمی کاربردی نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داشتند، یعنی جوانان خود نیز آموزش‌های شغلی را بیشتر انتخاب می‌کنند.

 به گزارش روابط عمومی، مرتضی تشکری در دیدار روسای دانشگاه‌های خراسان رضوی با نماینده ولی فقیه در استان، اظهار کرد: یکی از برکاتی که انقلاب اسلامی در حوزه آموزش عالی داشت، تنوع ساختار در آموزش عالی بعد انقلاب و نیز بعد انقلاب فرهنگی بود. غیر از توسعه در تعداد و رشد کمی در کیفیت، نوعی از آموزش‌ عالی از جمله علمی کاربردی را پایه‌گذاری کردیم که سابقه نداشت.

وی با بیان اینکه «دانشگاه علمی کاربردی رابط بین وزرات علوم و بنگاه‌های اقتصادی است»، عنوان کرد: سرمایه و تجهیزاتی وجود دارد که در عین فعالیت در نوع خود، در اختیار جوانانی قرار می‌گیرد که آموزش می‌بینند، از این جهت ساختار ویژه‌ای دارد. دانشگاه علمی کاربردی نماینده پررنگ آموزش عالی در حوزه اقتصاد مقاومتی بوده زیرا آموزش‌های ما بومی، محلی و مبتنی بر اقتصاد درون‌زا است.

تشکری بیان کرد: در حوزه مشارکت دستگاه‌ها با دانشگاه علمی کاربردی نیازمند حمایت هستیم. در استان بنگاه‌های اقتصادی زیادی وجود دارند که می‌توانند در اختیار آموزش شغلی قرار گیرند. در حوزه فرهنگ‌‎سازی نقدی به آموزش عالی وجود دارد و خودمان نیز نقد داریم مبنی بر اینکه مدرک می‌دهیم اما شغلی نیست، بنابراین نیازمند تغییر نگرش، انگیزه و بینش هستیم تا جوانان آموزش‌های شغلی را انتخاب کند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی افزود: بخشی از این موضوع نیازمند فرهنگ‌سازی است که از نماینده ولی فقیه در استان درخواست داریم تا در تریبون‌های نمازجمعه کمک کنند. فرهنگ‌سازی این است که جوانان فشار و تقاضای زیادی روی آموزش عالی برای اخذ مدرک نداشته باشند و مقداری سراغ آموزش‌هایی روند که در آنها امید اشتغال دارند.

وی با اشاره به اینکه «آموزش‌های علمی کاربردی تنها مربوط به دانشگاه علمی کاربردی نیست»، تصریح کرد: این آموزش‌ها می‌تواند در همه دانشگاه‌ها اجرا شود که مستلزم این است به این نوع آموزش بیشتر بها داده شود. داوطلبان ما نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داشتند، یعنی خود جوانان نیز آموزش‌های شغلی را بیشتر انتخاب می‌کنند.

 


نظر شما :